Liniał - przydatne narzędzie

linocut linocutJeśli słowo "liniał" kojarzy się wam z linijką, to bardzo dobrze.

Z definicji jest to linijka bez podziałki, jednak w praktyce stanowi często nieodzowne narzędzie przy kładzeniu wykładzin. Liniałów używa się gdy musimy wykonać cięcie od ściany do ściany - czyli po całej długości potrzebnego nam materiału.

Przykładamy wtedy naszą długaśną linijkę i nie wahając się długo, tniemy równo i szybko.

Bardzo proste w założeniach. Tak proste, że trochę to skomplikowali - po co narzędzie które służy tylko jednemu, w dodatku tak przyziemnemu celowi? Dlatego też, od pewnego czasu liniały można kupić w różnych wersjach, kształtach i długościach - wybór jest ogromny.

Dalej można natrafić na proste kawałki blachy, które i tak zdają egzamin, ale często natrafia się na rozsuwane, wielofunkcyjne narzędzia o przeróżnych zastosowaniach.

Co na linoleum? Chodnik podłogowy.

Chodnik ? rodzaj dywanu, wyrób włókienniczy w postaci pasa tkaniny wykonanej najczęściej z okrywą runową lub pętelkową, służący do przykrywania fragmentów podłogi.
Pełni funkcję dekoracyjną i zabezpieczającą podłogę w miejscach najbardziej narażonych na zużycie.
Chodniki produkuje się w szerokościach od 50 do 140 cm. Długość chodnika jest wielokrotnie większa od szerokości, co jest jedną z cech odróżniających je od dywanów. Do niedawna (obecnie niezmiernie rzadko), na wsiach, na potrzeby własne wykonywano tzw. szmaciaki.
Chodniki te wykonywano przy pomocy prostych warsztatów tkackich na osnowie lnianej lub konopnej, wątkiem ze ścinków różnokolorowych tkanin, dzianin, futer, pociętej starej odzieży itp.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chodnik_pod%C5%82ogowy

Liniał do przycinania przy drzwiach

Wiele osób które nie mają doświadczenia z cięciem wykładziny, pewnie się zastanawia, a co zrobić, gdy chcemy aby materiał zachodził na próg i chował się pod listwą? Jak równo przeciąć materiał, który jest w świetle drzwi? Nic prostszego - w końcu mamy przecież liniał progowy (drzwiowy) który został stworzony właśnie do tego zadania.
Cała jego tajemnica, polega na tym że jest rozsuwany.
Nie ważne więc, czy mamy wąskie przejście na osiemdziesiąt centymetrów czy dwu metrowe wrota - to jedno narzędzie poradzi sobie w obu przypadkach. Jak można się domyślić, nic nie stoi na przeszkodzi by stosować to narzędzie również w wąskich korytarzach czy wnękach.

Generalnie wszędzie tam, gdzie potrzebna nam "linijka" na wymiar..

Widok do druku:

linocut