Kwestie kosmetyczne i pielęgnacyjne

horobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną. Cele

Kwestie kosmetyczne i pielęgnacyjne

Kosmetologia - definicja

Kosmetologia, kosmetyka lekarska (łac. cosmetologia) ? dział dermatologii zajmujący się badaniem, opisywaniem, leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną. Celem tych działań jest zwiększanie za pomocą środków kosmetycznych atrakcyjności fizycznej ciała ludzkiego. Nazwa dyscypliny wywodzi się od greckich słów kosmetes ? sługa toaletowy i kosmetikos ? upiększający, a według innych badaczy od greckiego słowa kosmos, które oznacza porządek, ład, ozdobę.1 W zakresie poznawczo-opisowym kosmetologia opiera się na metodologii nauk przyrodniczych (chemii, biologii, biofizyki, medycyny), antropologii i antropometrii, socjologii, psychologii oraz estetyki i filozofii.2 W zakresie interwencyjnym kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, a poprawę atrakcyjności fizycznej ciała człowieka osiąga metodami nieinwazyjnymi ? kosmetykami, zabiegami pielęgnacyjnymi, interwencjami dietetycznymi, rehabilitacją. Jednak w pierwszym rzędzie służy ona utrzymywaniu, przywracaniu bądź poprawie wyglądu zewnętrznego, a nie utrzymywaniu, przywracaniu czy poprawie funkcji organizmu, jak dzieje się w przypadku rehabilitacji lub dietetyki.3 Kosmetologia jest również powiązana z metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi, medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmetologia


Poznaj historię depilacji

Pierwsze, prymitywne maszynki do golenia powstały z ostrych kamieni około 30 tys. lat p.n.e. i nie były często stosowane ze względu na mroźny klimat, który wtedy panował. Dopiero kilkadziesiąt tysięcy lat później w starożytnym Egipcie zaczęto usuwać swoje owłosienie. Egipcjanie mieli wiele sposobów na depilację od ostrych muszelek i oszlifowanych kamieni po wosk z żywicy i miodu. Metody te zostały rozpowszechnione po całym świecie antycznym.

W średniowieczu nie było już zwyczaju golenia nóg. Związane to było z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa. W tamtych czasach kobieta musiała zakrywać ubraniem prawie całe swoje ciało. W innym wypadku mogła zostać uznana za bezbożnicę. Dlatego też kobiety przestały pozbywać się owłosienia przez kilka kolejnych wieków.

Renesans depilacji nastąpił w roku 1915 dzięki reklamie w amerykańskim czasopiśmie Harper?s Bazaar. Zdjęcie przedstawiało młodą, uśmiechniętą kobietę z podniesionymi rękoma, prezentującą ogolone pachy. Tuż obok niej znajdował się slogan: ?Letnia sukienka i współczesny taniec razem wymuszają usuwanie zbędnego owłosienia?.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Depilacja


Zabieg kosmetyczny, jakim jest depilacja

Depilacja to jeden z zabiegów kosmetycznych, który szczególnie popularny staje się latem, kiedy to odsłaniamy więcej ciała. W profesjonalnych salonach kosmetycznych najbardziej popularna jest wciąż depilacja woskiem, ale coraz więcej tego typu firm sięga także po najnowsze rozwiązanie, jakim jest bezbolesna depilacja laserem. Jest to droższe rozwiązanie, ale skuteczniejsze i długotrwałe. W ten sposób można depilować nogi, ale także pachy, brwi, czy szczególnie wrażliwe okolice bikini. Sięganie po tego typu zabiegi kosmetyczne pozwala zachować skórę gładką i świeżą. Depilacja wyrównuje też koloryt skóry i pozwala łatwiej ją pielęgnować: nawilżać czy wygładzać. Warto więc korzystać z tego typu zabiegu jak najczęściej.