Liczy się styl

gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku. W ch

Liczy się styl Panele trójwymiarowe na ścianę mogą być bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Zobacz:

Kilka faktów o sztukaterii

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.

W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:

metoda ciągniona ? styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
metoda natryskowa ? ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej "zlane"; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.
Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną, do której zaliczają się listwy przysufitowe, ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria


O architektach wnętrz

Architektura wnętrz to jeden nowych zawodów, jednak szybko zdobywający popularność. Osoby wykształcone w tym kierunku maja wszelkie kompetencje i umiejętności, aby dobrze zorganizować przestrzeń w danym mieszkaniu czy też domu. Nie jest to jednak zajęcie proste: często obejmuje również konieczność znajomości programów graficznych i do projektowania. Do tego niezbędna jest widza o określonych stylach: prowansalski, angielski, skandynawski, eko itp. Wiadomo, że i tak najważniejszy jest efekt końcowy i to czy właściciel pomieszczenia będzie zadowolony z efektów pracy.


Twój styl

Zanim znajdziesz swój własny styl, sprawdź który będzie co odpowiadał. Styl we wnętrzu to nie tylko kwestia dodatków, czy kolorów, ale także funkcjonalności. Na przykład jeśli marzy ci się mieszkanie eklektyczne, to miej świadomość, że tworzenie tego konkretnego stylu trwa latami i jest to naprawdę dla tych, którzy wiedzą o wnętrzach trochę więcej.