Solary - modne czy opłacalne?

etyka ? produkująca energię elektryczną. Na koniec 2012 roku łącznie zainstalowanych i użytkowanych było około 1,2 mln m2 kolektorów słonecznych, co odpowiada 848 MW mocy cieplnej (wzrost o 19% w stosunku do 2011 roku). Całkowi

Solary - modne czy opłacalne? inwerter sklep

Energetyka słoneczna w Polsce

Energetyka słoneczna w Polsce ? sektor energetyki odnawialnej. Należą do niej: energetyka cieplna przekształcająca energię słoneczną na ciepło i elektroenergetyka ? produkująca energię elektryczną.

Na koniec 2012 roku łącznie zainstalowanych i użytkowanych było około 1,2 mln m2 kolektorów słonecznych, co odpowiada 848 MW mocy cieplnej (wzrost o 19% w stosunku do 2011 roku). Całkowita zainstalowana moc kolektorów słonecznych stanowi drugie, po ciepłowniach na biomasę źródło odnawialne wytwarzania ?zielonego ciepła? w Polsce. W 2012 roku Polska zajęła drugie miejsce w sprzedaży instalacji słonecznych wśród krajów europejskich (w 2011 ? czwarte miejsce)1.

Całkowita moc podłączonych do sieci elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła na koniec 2012 roku około 1,290 MW2. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, całkowita moc ogniw fotowoltaicznych w Polsce we wrześniu 2014 roku wynosiła około 6,6 MWp3. Na koniec III kwartału 2015 roku URE podał, że moc zainstalowana ogniw PV w Polsce wynosiła 51,1 MWp4.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna_w_Polsce


Panele fotowoltaiczne i słoneczne ? przyszłość energetyczna?

Coraz większa grupa osób zdaje sobie sprawę z tego, że nieodnawialne źródła energii niebawem się wyczerpią. Wobec tego ludzkość potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które pozwoliłyby na uzyskanie energii ze środowiska. Jak wiadomo, w obecnych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności, dlatego też ważne jest, aby zapewnić sobie stałe dostawy prądu. Co więcej, ważne jest również dbanie o środowisko. Badania wskazują, że nieodnawialne źródła energii emitują bardzo dużo groźnych dla przyrody i organizmu ludzkiego zanieczyszczeń, stąd też zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii takimi, jak fotowoltaika, energia ze Słońca czy energia wiatrowa są coraz bardziej popularne.


Dlaczego nie zawsze można uzyskać dofinansowanie na instalację odnawialnych źródeł energii?

Ilość formalności, które musimy załatwić, gdy chcemy zainstalować na swoim dachu instalację fotowoltaiczną czy kolektory słoneczne i ubiegać się o dofinansowanie w tej sprawie może być dość spora. Co prawda, w wielu przypadkach przedstawiciele różnych urzędów mogą pomóc nam w załatwianiu potrzebnych dokumentów, jednak czasem możemy uzyskać decyzję odmowną. Najczęściej przeszkodę może stanowić na przykład nieodpowiednie pokrycie dachowe, jakie znajduje się na dachu domu czy firmy, ale także inne względy. Oczywiście, aby stwierdzić, czy możemy uzyskać dofinansowanie potrzebna jest zazwyczaj wizyta uprawnionej do tego osoby w naszym lokalu, jednak istnieją pewne wytyczne, dzięki którym sami możemy sprawdzić, czy kwalifikujemy się do takiego dofinansowania.